fbpx

Mis asi on peensaetud laud?

UTK peitkinnitus peensaetud 16_9

Kas oled kuulnud mõistet “peensaetud laud”, “peensaetud voodrilaud” või “peensaetud aialipp”?
Juhend- ja teadusmaterjalid kahjuks ei defineeri ega selgita eraldi sellist mõistet nagu “peensaetud”.
Mis vahe on peensaagimisel ja saagimisel? 
Kas peensaetud ja saetud laud on erinevad?

Kuigi teadusmaterjalid seda vahet ei selgita, siis antud väljendid on kõnekeeles liikvel ja turul kasutuses.
Proovime nendele mõistetele natuke selgust tuua.
NB: Erinevatel tootjatel on erinevad tootmisprotsessid ja seega võivad mõisted/tähised omavahel natuke erineda.
Järgnevaid lahendusi pakub Eldur Puit OÜ.

Peensaetud pind

Mis ootused on peensaetud pinnale?
Ümarmaterjalist saematerjali tegemiseks kasutatakse raamsaagi, ketassaagi ja lintsaagi. Palkide lahtisaagimiseks on ajalooliselt Põhjamaades kasutatud enamasti kahte esimest varianti – raamsaag või ketassaag, kuna nendega tootmine on üldjuhul kõige soodsam. Tänaseks on raamsaed pigem ajalukku jäänud ja saeveskid kasutavad peamiselt modernseid automatiseeritud ketas- ja lintsaage.
Lintsaag on kerge, suhteliselt õhukese lindiga (väiksem saetee) ja võimaldab suurt ristlõiget kvaliteetselt lõigata. Puuduseks on aga selle tehnoloogia kallidus, kergem kulumine ja raskem hooldamine.

Laudade ja voodrilaudade tootmisel saetakse (juba eelnevalt palgist saetud) prussid lintsaega väiksemateks ristlõigeteks.
Näiteks 50 mm x 150 mm prussi pooleks saagimisel saame kaks lauda 22-23 mm x 150 mm, mille üks külg on saetud lintsaega. Antud pinna saame siis ka nimetada peensaetud pinnaksLintsaega saetud pinnal ei esine näiteks saeketta jälgi kuid võib õrnalt näha olla lintsaele omane lindi pind.

Selguse mõttes kutsume edaspidi lintsaega saetud pinda peensaetud pinnaks. 

Peensaetud laud

Peensaetud höövellauaks nimetatakse lauda, mille üks külg ja kaks serva on hööveldatud ja teine külg jääb lintsaega saetud pind.  Eelmises peatükis toodud näitest saame sel juhul peensaetud höövellaua ristlõikega 20-21 mm x 145mm. Sellise laua eeliseks on see, et 3 külge on kalibreeritud mõõtu, mistõttu on seda lauda ehituses lihtsam kasutada. Välimine (peensaetud) külg jääb kare. Tihti soovitatakse sellist karedat pinda kasutada, kuna see pind võtab rohkem värvi sisse ja seega vajab harvemini hooldusvärvimist. 
Peensaetud höövellaua kasutuskoht võib olla näiteks räästakastilaud, aialipp või ülekattega voodrilaud.

Võtame kokku:

  • Saetud laud on neljast küljest saetud pinnaga. Võib olla neljast küljest raam-, ketassaega või lintsaega.
  • Peensaetud höövellaud on kolmest küljest hööveldatud ja neljas külg lintsaega saetud.
  • Höövellaud on neljast küljest hööveldatud.

Tavapärased laudade ristlõiked sõltuvalt pinnast:

Saetud
Peensaetud
Hööveldatud
22x100
20x95
18x95
22x125
20x120
18x120
22x150
20x145
18x145

NB: Paksusmõõdud võivad muutuda 1-2mm ja sõltuvad hetkel saadaoleva saematerjali seisust.

Peensaetud voodrilaud

Peensaetud pinnaga voodrilaudade saamiseks hööveldatakse saetud lauadade servad seekord vajaliku profiiliga ja pealmine nähtav külg jäetakse peensaetud pinnaks. Sellist lahendust saab rakendada nii lihtsamate profiilide puhul nagu UYV, UTV, UYS ja UTS, kui ka mõne keerukama profiili puhul – UYKH või UTK peitkinnitus. Silmas tuleb aga pidada, et nende viimaste profiilide puhul vajavad nõgusused/kumerused ikkagi välja hööveldamist ja profiilsed osad jäävad sileda pinnaga.

Peenkarestatud

Eldur Puit pakub ka alternatiivset varianti peensaetud pinna asemel. Laudadel kalibreeritakse/hööveldatakse 3 külge ja pealmine nähtav külg hööveldatakse peenkareda teraga. Tulemus jääb peenkarestatud pind, mis on ühtlane ja kena kuid samas ka väikese karedusega, et soodustada värvi paremat haakumist.
Sellist peenkaredat pinda saame pakkuda sarnastel juhtudel nagu peensaetud pinna puhul.

Peensaetud aialipid

Üldjuhul pakume kahe erineva karedusastmega aialippe – saematerjalist lipid või höövelmaterjalist aialipid. Kolmanda variandina on aga võimalik tellida ka aialipid peensaetud höövellauast või peenkarestatud höövellauast.

Millist varianti võiks piirdeaia materjali tellimisel eelistada?
Otsus sõltub eelkõige planeeritava aia ümbruskonnast, endale meelepärasest stiilist ja otseloomulikult eelarvest. Nagu voodrilaua puhulgi imavad aiamaterjali karedad pinnad paremini värvi ja seega on ajas kestvamad. Samas aga jääb saetud pinna karvade vahele hästi kinni ka mustus ja tolm, mistõttu võiks tiheda liiklusega linnatänava ääres või puude vahetus läheduses mõelda ikkagi sileda pinnaga aialippide peale. Höövelmaterjali on lihtsam pesta ja puhastada.

Sobiva materjali valikut tehes võib arvestada, et saematerjal on soodsaim lahendus ja nii höövellaud kui ka peensaetud höövellaud on natukene kõrgema hinnaga kuna vajavad tootja poolt järeltöötlust.

Peensaetud höövellaua ostmiseks tutvu meie laoseisudega ja saada päring päringuvormis lehe all paremal servas või tanel@eldurpuit.ee.

Viimased uudised / artiklid